2017. július 27., csütörtök

Sárgadinnye, görögdinnye - nevelés

Ez a sárgadinnye dolog bosszant. Úgyhogy megpróbálom rendszeresen összegyűjteni a kerti tapasztalataim, vagy gyűjtött információkat, hogy csak egyszer kelljen a saját káromon tanulni és ne évente csodálkozzak rá, hogy ezt tudhattam volna... (Nem csíptem vissza a hajtást, így van rengeteg virágom, de csak néhány dinnye - de ez egy másik bejegyzés)

A sárgadinnyével kapcsolatos cikket a gazigazito oldalról emeltem át, pontosan innen: link

A házikerti termesztésével többen megpróbálkoznak, kisebb nagyobb sikerrel. Mit csinálunk rosszul?

A dinnye (sárga és görög) vetését a régi termesztői gyakorlat az év századik napjára javasolja. Hűvös tavaszon azonban a mag csírázása lassú és sok elpusztul belőle. Vetését ezért másfél-két hét múlva ugyanabba a fészekbe, előcsíráztatott maggal megismételhetjük.
A dinnyék helyre vetésből és palántáról is termeszthetőek. Az állandó helyre vetett dinnye 5-10 nappal korábban érik, mint a palántázott. A helyben vetés mellett szól az is, hogy erősebb gyökérzetet fejlesz, mint a palántázott növény, ezáltal a gyökérzete mélyre lehatol, így a talaj nedvességét jól tudja hasznosítani. A palántáról ültetett dinnye nem növeszt ilyen mély gyökeret.
A dinnye is a kobakosok családjába tartozik, ennek a családnak minden tagja szereti a tápanyagban dús talajt. A vetésforgó szerint a frissen trágyázott földben van a helyük.
Kimondottan meleg- és napfénykedvelő növények, ezért olyan termőhelyet válasszunk, ahol bőven jut nekik napsütés és szélárnyék. Ha szükséges, a talajt fekete fóliával takarjuk, így könnyebben felmelegszik a földjük. Megkívánják az egyenletes nedvességet, így gondoskodjunk talajtakarásról, miután kikeltek a magoncok vagy kiültettük a palántákat. Fontos a rendszeres tápanyagpótlás, ezért kéthetente lombtrágyával is permetezzük meg. A dinnyék a zöldségfélék közül a leg fényigényesebb növények, ezért termőhelyüket jól válasszuk ki.

Dinnye és tej:

Kiváló kombinációja a sikeres fogyókúrának, azonban a kertben jó barátai egymásnak. A tej többször is kapcsolatba kerül a dinnyével a termesztés során. Elsőnek, mikor a magokat áztatjuk. Áztassuk langyos tejben a dinnyemagokat ültetés előtt egy éjszakán keresztül. A későbbiek során többször is permetezzük tej illetve tej-víz keverékkel, hogy megelőzzük a lisztharmat és egyéb gombás betegségek kialakulását.

Sárgadinnye - Cucumis melo:

A sárgadinnye egy csodálatos gyümölcs, amely több mint 19 féle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, melyek segítenek az immunrendszer erősítésében, méregtelenítik a szervezetet, hidratálja és lúgosítja a testet. Gazdag A vitaminban és béta-karotinban.
A régóta termesztett növényünk. Főgyökere mindössze 30 cm mélyre hatol, míg oldalgyökerei nagy területet hálóznak be. Meleg igényes növény.
Optimális hőigénye +22 +-7 oC .
-0,5 oC-on  már megfagy. Trágyaigényes!
Állandó helyére áprilisban vetjük. Fészkenként 4-6 magot tegyünk 2-4 cm mélyen.  6-8 nap múlva kel ki a mag.
Ha a fagyoktól takarással nem tudjuk megvédeni, inkább palánta előneveléssel termeljük. A sárgadinnye magja 6-8 évig megtartja csírázóképességét. Tudnunk kell, hogy a fiatal, friss mag csírázás dinamikája jobb, mint az "öreg" magvaké. A vetésre a vetőmagot az ún. vetés előtti magkezelési eljárásokkal készíthetjük elő. Előáztatott mag vetése esetén a nem duzzadó magvak kiesnek, ezeket nem vetjük el. A sárgadinnye magja 12-24 óra alatt kicsírázik (ezen 1-5 mm-es gyököcskét értünk).
A palántázáskor kis cserépbe a 2-2 előcsíráztatott magot március végén, április elején vessük el. A palántákat májusban  a fagyok után ültessük ki. Kiültetés előtt egy héttel, a cserepeket emeljük fel, hogy a kinyúló legyökeresedett gyökerek elszakadjanak, így kevésbé fogják megsínyleni az átültetést. 

A termését a 2. és 3. rendű hajtásokon hozza, ezért a főhajtást vissza kell csípni, a harmadik lomblevél megjelenése után. A sárgadinnye nőivarú virágokat csak az oldalhajtásokon hoz, és ezek termékenyülnek meg. Ha ezt a lépést kihagyjuk, hosszú, egyenes hajtást nevel, és csak későn kezdi az oldalhajtást nevelni - ami a termés késését okozza.
Egy tövön csak 5-6 termést hagyjunk. Az első termések (virágzástól számítva) 35-60. napra érnek. Tenyészidő alatt 3-4 alkalommal kapáljuk meg. Akkor érett, mikor megsárgul és a szára elszáradt. 
A korai fajták gyümölcsei a virágok termékenyülésétől számítva  35-45 napra  érnek,  míg  a későiek  50-60 napra. A termés  érésének meghatározott jelei vannak, melyek alapján könnyen eldönthető, hogy a szedést meg lehet-e kezdeni. 


Sárgadinnye visszacsípése:

 

  • Éretlen az a dinnye, melynek héja  zöld  színű,  kemény,  a
  • gyümölcs a kocsányról nehezen  szakítható  le (inkább a kocsány szakad).  
  • A félérett dinnye héja sárgászöld színű, húsa kemény, a termés a kocsányról csak erősebb nyomásra szakítható  le.
  • Illata  gyengén  érezhető. Ilyenkor a termés 3-4 nap múlva lesz érett, távolabbi szállításra szedhető. 
  • Érett az a dinnye, mely már a fajtára  jellemző  színű,  szakításra  a kocsány  és a gyümölcs ízesülésénél válik le. Illata jól érezhető.
  • A túlérett gyümölcs külleme az érettel azonos, illata jellegzetesen, egyes fajtáknál kellemetlenül  erős.  A gyümölcs élvezeti értéke csökkent, húsa megpuhult, kásás. 
Téli sárgadinnye: Hógolyó:
Termesztése annyiból tér el a nyári fajtákétól, hogy később, május első felében kell vetnünk, és végső helyére - vagyis nem kell palántáznunk. Későn vetjük, így később is érik be, úgy szeptember végére. Ekkor azonban tárolásra alkalmas gyümölcsöket kapunk. Az első őszi fagyok előtt le kell szedni a dinnyéket, a beérett sárga héjú és illatosakat megesszük, a fehér héjú, teljesen kifejlődött , nem édes és nem illatosakat pedig tárolásra felkészítjük. Kocsánnyal együtt szedjük, és 5-10 fokos száraz helységben polcokon karácsonyig is eltárolhatjuk.

Görögdinnye - Citrullus lanatus:

A görögdinnye termesztése során a legnagyobb gyakorlatot az érés jeleinek nagy biztonsággal való megállapítása igényli. Nehezíti a döntést, hogy e faj érésének jelei nem annyira egységesek és egyértelműek, mint a sárgadinnyéé, és nincs utóérés. A korán leszedett görögdinnye színtelen és íztelen marad, a túlérett dinnye viszont üdítő ízéből, zamatából veszít. A görögdinnye a virágzástól számítva 30-50 nap múlva kezd érni. Fő érési idénye, palántáról termesztve július vége, augusztus, helyrevetve augusztus, szeptember. 
Rövid főgyökere, de erős oldalgyökerei vannak, melyek 120-150 cm mélyre is elhúzódnak a föld alatt.
Talajigénye a sárgadinnyééhez hasonló, de annál több meleget kíván.
Talaj-előkészítése megegyezik a sárgadinnyéével. A laza, kissé kötött talajokon is jól termeszthető. Fészkekbe vetjük. A fészek készítést már ősszel el kell kezdeni, kapával 30-40 cm mélyen kiemelni a földet, néhány marék trágyával összekeverni, majd visszatölteni és kis kupacot készíteni belőle, melyet ültetéskor ki kell tányérozni, és ebbe kerülnek a magok.
Vetésideje április közepe, vége.

 Általában 3-4 éves, idősebb magokat vetnek, mert az ilyen magnak jobb a csíraképessége, és az ilyen magból fejlődő növény több virágot hoz.  
Az érett görögdinnye azon oldala, amelyiken a földön fekszik, érésekor besárgul.
 A termesztők  az  érés  egy-egy  jele alapján határozzák meg a szedés idejét.
A görögdinnyét nem szokták visszavágni, azonban ahhoz, hogy a meglévő terméseket kinevelje, érdemes visszacsípni a hajtások végét, miután 3-5 termés elérte az alma mértet. Így a növény minden energiáját a meghagyottak kinevelésébe fekteti. Július végén, augusztusban, amikor a dinnye érése elkezdődik, akkor rendszeresen (7-10 naponként ) finoman fordítsuk meg a gyümölcsöket. Ezt azért tegyük, hogy egyenletesen, minden oldala kapjon kellő napsütést. Ahhoz, hogy a nedves gyümölcsök a talajjal érintkezve ne kezdjenek el rothadni, érdemes egy falapot betenni alájuk.
Az érés jelei:
  • kopogtatásra  mélyebb,  kongó hangot ad;
  • héjszíne  sötétebb,  fényesebb lesz;
  • a hasi, talajjal érintkező részén érett sárgás szín jelenik meg;
  • az  érett dinnyén a hajnali harmatlecsapódás nagyobb;a termés melletti kacs elszárad;
  • a nővirág kötődésétől eltelt 30-35 nap (szabadföldi viszonyok között);
  • felemelt és tenyerünkbe helyezett dinnyét a kés nyelével megkopogtatva érezzük a ”rengést”.
  • Az érés jele továbbá, hogy a már levágott termés kocsányán a friss vágási felületen vörösesbarna nedv szivárog ki. Erről azonban csak utólag győződhetünk meg, s ha az eredmény negatív, elveszett a levágott termés.
Palántanevelése megegyezik a sárgadinnyéével, csak a görögdinnyét - mivel a termését a főhajtáson hozza - nem kell visszavágni.
Gondozása 3-4 kapálásból áll.
A virágzás utáni 50 nap után szedhető akkor, amikor a hamvasságát már elveszíti és a terméshez közel álló kacs elszárad.
A gyümölcs ilyenkor ütögetésre kongó hangot ad. Nem utóérő. Túléretten ízetlené, rostossá válik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése